جمعیت هلال احمر استان مرکزی

اقدامات زیبای جوان اراکی در حفظ محیط زیست:

کاشت 80 نهال و اختراع وسیله آبیاری آنها توسط عضو جوان هلال احمر در اراک

آوازه ی کار زیبایش در مدت زمان کوتاهی در جمعیت هلال احمر می پیچید و همه می خواستند این جوان نیکوکار را از نزدیک دیده و کار زیبایش را تحسین کنند، کار جوانی که 80 نهال در کمربندی شهر می کارد و به سختی آنها را آبیاری می کند تا به حفظ اکوسیستم کمک کند، ستودنی است، دقایقی با این جوان خیرخواه به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانیم:

محمدرضا مشکانی فراهانی 19 ساله دانشجوی رشته مکانیک، یک جوان هلال احمری است که به صورت خودجوش و با تکیه بر نیرو و توان جوانی اش، بیش از ۸۰ نهال در کمربندی غربی اراک کاشته  و علاوه بر این کار خیرخواهانه او یک مخترع جوان است.

محمدرضا پس از معرفی خود می گوید: از همان دوران نوجوانی علاقه زیادی به احیای  فضای سبز و محیط زیست داشتم، در سال ۹۳ با وجود سن کم در کلاس های امداد و کمک های اولیه شرکت کردم و نزدیک به ۶ ماه هست که به صورت فعال با جمعیت هلال احمر شهرستان اراک همکاری دارم.

از او در رابطه با فعالیت هایش  در احیای  فضای سبز، جویا شدیم که گفت: در ۱۸ سالگی به دلیل علاقه زیادم به طبیعت و کم کردن آلودگی و استفاده از دوچرخه یک وسیله به نام تریلر دوچرخه ساختم که به خاطر رنگ زرد و مشکی در بین مردم به زنبوری معروف شد، این دوچرخه مجهز به یک منبع آب ۵ لیتری است  که در بسیاری از برنامه های محیط زیستی مورد استفاده ام قرار میگیرد .

محمدرضا ادامه داد: در منطقه کمربندی غرب اراک ۸۰ نهال مثمر و غیرمثمر کاشته ام که اوایل به دلیل محدودیت ها در آبیاری نهال ها مشکل داشتم  اما بعداً با خرید ۱۵۰ متر شلنگ آنها را به راحتی آبیاری  می کردم.

او می گفت: همچنین در روزهای عاشورا و تاسوعا با همکاری گروه جامعه سبز اقدام به جمع آوری ظروف یکبار مصرف در سطح شهر کردم و همچنین زباله ها را از محیط و فضای درختان در بیرون شهر جمع آوری می کردم و البته در زمینه حیات وحش  و حمایت از حیوانات هم فعالیت می کنم .

از او در مورد تریلر دوچرخه سوال کردیم که گفت: یک دوچرخه مجهز است که تمامی امکاناتی که برای حفظ محیط زیست و در واقع به نوعی سفر کردن نیاز دارم را بر روی آن تجهیز کرده و  البته از آن  استفاده های دیگر نیز دارم، مثلاً در ایام شیوع بیماری کرونا به عنوان یک نیروی جوانان هلال احمر به وسیله پمپی که خودم ساخته بودم و بر روی دوچرخه سوار کرده بودم معابر و خیابان ها را در منطقه فوتبال ضدعفونی می کردم .

او دلیل عضویتش در هلال احمر را اینگونه بیان کرد: من هلال احمر را به خاطر انجام کارهای خیرخواهانه و داوطلبانه ای که توسط گروه‌های مختلف داوطلب انجام می شود و همچنین بی طرفی و بی غرضی این نهاد  بود که جذبش شدم و به دنبال این بودم علاوه بر نجات جان محیط زیست و طبیعت، از نیرو و توانم در جهت یادگیری آموزش های امدادی هم استفاده کنم و  در زمانی که مورد نیاز است برای همنوعانم موثر باشم.

سوال کردیم چطور می‌توان افراد بیشتری را برای حفظ محیط زیست جذب کرد، که جواب داد:

من معتقدم با فرهنگ سازی و استفاده از قدرت رسانه می توان جمعیت زیادی از مردم را به حفظ محیط زیست به عنوان یک سرمایه ملی و سرمایه‌ای که برای آیندگان به یادگار خواهد ماند تشویق کرد، اما این کار نیاز به مشارکت همگانی و همکاری ارگانهای دولتی و خصوصی دارد.

محمدرضا یکی از خاطراتش را در طی حضور در برنامه های هلال احمر را برایمان تعریف کرد و گفت: در یکی از روزهای حضورم در طرح آمران سلامت، صحنه تصادفی دیدم که سریع خودم را به محل حادثه رساندم، مصدوم پیرمرد ۶۰ ساله ای بود که در اثر برخورد ماشین روی زمین افتاده بود و دچار خونریزی بینی بود، با اوژانس تماس گرفتم و بعد از کمک به بند آمدن خونریزی وی با او هم کمی صحبت شدم، چیزی که آن  لحظه قلب من را به درد آورد، آرزوی مرگ او بود، بسیار متاثر شدم  و این داستان را در صفحه مجازی خودم برای دیگران به اشتراک گذاشتم که با یاری خداوند، خانم خیری بعد از شنیدن ماجرا قول مساعدت و همکاری برای آن پیرمرد و خانواده اش را داد که من را بسیار خوشحال کرد.

جوان بشردوست هلال احمری در پایان می گوید:  به نقل از یکی از دوستانم شاید نتوانی کل دنیا را فرش کنی اما می توانی برای چند نفر هم که شده کفش بخری، اگر کل دنیا هم نشد امید دارم با یاری خدا  بتوانم  دنیای یک نفر را برای آرامش و خوشحالیش تغییر دهم .

تهیه و تنظیم :

آرزو نصیری نائب دبیر باشگاه خبرنگاران مرکزی

کلمات کلیدی
admin Markzazi
تهیه کننده:

admin Markzazi

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *